Andrea Věříšová nejen o Krušných horách

S manželem si před několika lety postavili svépomocí soběstačný dům v Krušných horách. Vyrábí si elektřinu a mají vlastní čističku odpadních vod. Pěstují sezónní plodiny, vaří v kotli na ohni pivo a snaží se být co nejvíce soběstační. V Rájově provozují lesní klub Havranpírko, který poskytuje zázemí pro školkové děti a domškoláky na prvním stupni. Andrea původně vystudovala vysokou školu Báňskou a pracovala 10 let v korporátní firmě zabývající se obchodem, výrobou a distribucí elektřiny. Proč si pro život vybrala zrovna Rájov v Krušných horách se dozvíte v našem rozhovoru.

Andreo, ty žiješ s rodinou v Krušných horách, přesněji v Rájově, v takzvaném tiny house. Ten jste postavili v roce 2014, kdy ještě v Čechách nevypukl boom těchto pohyblivých domků, které jsou postaveny na velmi malé ploše. Jak dlouho jste ho stavěli a jak se vám v něm bydlí?

V roce 2013 jsme se rozhodli, že si v Rájově koupíme dům, ale tehdy v nabídce žádný nebyl. Můj manžel Jirka tu vyrůstal a dobře to tu zná. Dříve jsme sem jezdili na rodinnou chalupu, i proto jsme ani jiné místo pro domov nehledali. Vyhlédli jsme si tu pozemek a koupili ho. V květnu 2014 jsme si na pozemku nejdříve postavili stan a v srpnu začali stavět domek. V říjnu už jsme v domku měli kamna, dvě matrace, vařič, stůl a lavice z palet.

Jsme tu spokojení. Narodil se nám syn a v budoucnu bychom chtěli náš dům, který má 25 m², rozšířit. Sice slyšíte každý prd, ale člověk musí opustit svoji komfortní zónu. Je nutné se s tím naučit žít, zároveň nás to ale stmeluje. Neumím si představit bydlet někde jinde.

Tvůj manžel ho postavil sám?

Ano.

Na kolik peněz vás to vyšlo?

Se vším všudy na 550 tisíc.

Jaké roční období máš v Krušných horách nejraději?

Řekla bych, že všechny. Nejkrásnější je jaro. Tím, že žijeme v horách, tak je velice krátké. Je to takový pukavec, škála rozkvětu.

Jako další mám ráda podzim. Krušné hory jsou fascinující tím, že mají duši. Sem tam se objevují lepkavé mlhy, jakoby to značilo, že něco není v pořádku. Přenese se to do podloží a vylezou plísně. Pochytá to špatnosti, které se za nějaký čas vstřebají. Když to tak vezmu, tak Krušné hory jsou taková játra České republiky.

Jaký je tvůj vztah k přírodě?

V přírodě jsem vždy trávila více času než doma. Jako malá jsem často jezdila k babičce a dědovi na vesnici. Můj vztah je přirozený. Miluji chemii a příroda je toho plná. Spíš bych položila otázku, proč někteří lidé nemají vztah k přírodě.

Andreo, ty provozuješ v Rájově lesní klub. Co si pod tím máme představit?

Je to forma školky a školy pro děti v domácím vzdělávání a nahrazuje to školní docházku. Velká výhoda je to, že 100% času tráví děti v přírodě. Učíme se přírodou. Děti mají svobodný pohled na život a my se jim snažíme tu svobodu dopřát v maximální výši. Ukazujeme jim, kde je hranice svobody a bezpečí. Děti v lesním klubu jsou věkově smíšené. Starší děti se naučily respektovat emoční výkyvy mladších dětí a vědomě přemýšlí nad svým chováním. Mladší děti zase motivuje to, když ty starší něco umí. Navzájem se od sebe učí. Tady mají děti čas na každý detail. Podílejí se společně na domácích pracích, nebojí se nože, naučí se být samostatné.

Je to jako kdyby vyrůstaly s babičkou a dědou na vesnici.

Co tě vedlo k tomu, založit lesní klub?

Můj syn. Protože jsem se rozhodla, ostatně jako mnoho dalších rodičů, neočkovat. Je nás víc a potřebovali jsme zázemí.

To ale není vše, čemu se věnuješ. Co všechno ještě děláš?

Když to vezmu od začátku, tak masíruji. Provozuji masážní terapii Awakening. To je soubor všech druhů masáží světa nastavené na evropského člověka. Dále se věnuji autorské terapii Mapping, to je komplex fyzických a duševních úkonů, kdy se člověk dostane do svého podvědomí a následně s tím pod mým vedením může pracovat.

Pořádám také kurzy výroby tinktur, zpracování bylin a různých přírodnin. Jinak se obecně zabývám houbami, bylinami, plody, jíly, čímkoliv, co je volně dostupné v přírodě. Mám zvláštní vztah k bylinám, mluvím s nimi. Každá bylina má svůj princip, a to se snažím popsat i v knize, na které momentálně pracuji.

V budoucnu mám také v plánu pořídit krávu a spolu s ovčími sýry vyrábět ještě další mléčné výrobky.

Výhled z Andrey domu
Andrea Věříšová
Andrea vysvětluje léčivé účinky hlohu
Divoká zahrada
Divoká zahrada

Andreu můžete sledovat na facebooku pod názvem Centrum Všehomír nebo LESNÍ KMEN Havranpírko.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *